דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

ביטוח או גזל?

שאלות על הבטוח הלאומי

כ"ה טבת תשס"ה

שר האוצר החליט שתיקון הכלכלה במדינה דורש לקצץ את קצבאות הבטוח הלאומי, כולל את קצבת הזקנה של קשישי ישראל. כל תושב ישראלי מגיל 18 ומעלה חייב על פי חוק להפריש משכרו לבטוח הלאומי. במשך שנים מנכים לעובד תשלומים לבטוח הלאומי, אך כאשר הוא נזקק לקצבאות הבטוח המגיעות לו, משנה הממשלה את כללי המשחק.

איך מנהלים את כספי הבטוח הלאומי?

מעטים יודעים כי המוסד לבטוח לאומי מעביר מדי חודש בחודשו למעלה משני מיליארד ש"ח לקופת ממשלה.

כסף זה הוא של המבוטחים, וביניהם של מקבלי קצבת זקנה שעבדו ושילמו במשך שנים. גבייתם של סכומי עתק אלה נועדה להעשיר את "הגבירים" עשירי המדינה, במקום שתהיה מקור לפרנסת העניים.

אילו היה כסף זה מושקע בבנקים רגילים, בחשבונות נושאי רבית עסקית, כל גמלאי היה מקבל לפי חישובי 9,000 ש"ח. אך קצבת הזקנה העלובה אינה מאפשרת אפילו קיום מינימלי. מדוע? משום שמשאבי הבטוח הלאומי אינם מנוהלים לטובת המבוטחים שעמלו ושילמו כל השנים, אלא מועברים לקופת המדינה ומשם לבעלי הממון.

מדוע אין מנהלים את כספי המבוטחים בצורה יעילה ורווחית לטובת המבוטחים?

מי אשם בעוני?

לאחרונה פורסם 'דו"ח העוני' ונתוניו זעזעו את הציבור.

על מי מטיל מנכ"ל הבטוח הלאומי את האשמה לעוני? על האוצר. ומה עם האחריות של הבטוח הלאומי עצמו?

משרד האוצר מצטדק בטענה שמדיניותו נועדה להוציא אנשים ממעמד של נזקקים לקצבאות למעמד של עובדים המסוגלים לפרנס את עצמם בכבוד.

אך מה זה נוגע לקשישים? מדוע יש לקצץ בקצבת הזקנה? האם גם הם צריכים לחזור לעבודה?

ידוע שבימינו אדם מעל גיל ארבעים מתקשה למצוא עבודה קבועה במשרה מלאה. האם האזרחים אשמים במצב כלכלי זה? האם יש להעניש את המבוגרים שבהם? באיזו זכות גוזל האוצר את כספי הקשישים מהבטוח הלאומי?

מי אחראי לגזל הזה?

בגזל זה שותפים הממשלה, מועצת הבטוח הלאומי, מנכ"לי הבטוח הלאומי לדורותיהם, ושרי הרווחה.

תפקידה של מועצת המוסד לבטוח לאומי, לפי סימן (1) 12 לחוק, הוא לפקח על פעולות המוסד ועל הנהלתו. אך בהרכבה הנוכחי, עפ"י התקנות, אין המועצה מסוגלת לפקח על המוסד וגם אין לה עניין לפקח על הכספים, הואיל והיא אינה מורכבת מנציגי המבוטחים אלא מסתם פוליטיקאים.

מדוע צריכים להיות במועצה:

נציגי משרד האוצר,

נציגי משרד הבריאות,

נציגי משרד הסעד (הרווחה),

נציגי משרד המסחר והתעשיה,

נציגי משרד הדואר (התקשורת),

נציגי משרד הקליטה,

נציגי הסוכנות היהודית,

נציגי ארגוני נשים,

נציג השלטון המקומי,

ונוסף לאלה, עוד ששה מומחים?

מה הפתרון?

כדי שתוכל לתפקד כהלכה, צריכה מועצת המוסד להיות מורכבת מנציגי "הנהנים" משרותי המוסד, לפי ענפיהם ובהתאם לאחוזים שמרכיבים את התשלומים בענפים אלה.

המדינה גוזלת את כספי הגמלאים בחסות חוק הבטוח הלאומי. לכן, יש להחליף את מועצת המוסד ולהוציא את הבטוח הלאומי מידי הממשלה. יש להפוך את הבטוח הלאומי לתאגיד עצמאי שינוהל ע"י הנהנים ממנו.

אך בינתיים ממשיך משרד האוצר לפרסם תעמולה כוזבת לגבי תוכניתו הכלכלית. הרי ברור שמטרתו האמיתית היא להעשיר את העשירים, על חשבון הכספים שנגזלים מאזרחי המדינה. דף הבית של דב פרומן


דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית