דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

לאסור על עסקאות אשראי בטלפון

לאסור על עסקאות אשראי בטלפון

חברות שיווק ועיתונים מצאו שיטה איך לחייב אזרחים בכספים בטענות שווא.

החברה מתקשרת אליך בטלפון ומציעה לך עסקה בצורה מאוד מושכת: "כדאי לך זה זול", "תקבל מתנה" וכו'.

הטלפונים נערכים מטלפון חסוי ואין ביכולתך לחזור אליהם. לאחר שנתת להם את מספר כרטיס האשראי - אתה בידם, אם ברצונך לבטל יעשו לך קשיים בלתי רגילים וכן יחייבו אותך בכל מיני תשלומים.

למדתי את זה מניסיון - חתמתי בזמנו על עיתון מעריב. כשביקשתי הנחה כגמלאי ענו לי שאינם יכולים לתת לי הנחה אבל במקום זאת הם יצרפו לי את עיתון הנשים "את" וגם צירפו לי את העיתון "רייטינג" מבלי שביקשתי. עתה כשהפסקתי את חתימתי על העיתון דרשו ממני לשלם בנפרד עבור התוספות "את" ו"רייטינג" שהם הציעו לי מרצונם החופשי.

דוגמא נוספת: חברת שיווק "עסקה נוחה בע"מ" נשמעה בסדר בטלפון. הם מציעים לי לחתום על חברות לשנה וזה יעלה לי למשך 12 חודשים 30 ש"ח לחודש. אחרי שחתמתי גיליתי שהם חייבו אותי ב- 1,259 ש"ח ומורידים לי 100 ש"ח לחודש ושלחו לי חבילה עם כל מיני חפצים שאין לי צורך בהם. זה קרה בינואר 2009. כשרציתי לבטל את העסקה מתברר שאין להם כתובת, הטלפון שנתנו בחברת האשראי הוא בכלל בשטחים, בג'נין, ולא רק זאת הם גם חייבו אותי מחדש בחודש יולי 2009 ב- 178.80 בנוסף על המאה ש"ח שגובים ממני מאז ינואר 2009. מאחר ונתתי להם כרטיס אשראי אחר לא זכרתי שכבר גבו ממני על כך. בחודש יולי 2009 גבו ממני עבור אותה התחייבות באשראי-ישראכרט וכן באמריקן אקספרס שזו רמאות מפורשת.

ועוד דוגמה: בתאריך 22/7/2009 הודיע לקוח לחברת פלאפון כי ברצונו להוזיל את עלויות השיחות. בפלאפון הציעו לו לקבל במבצע מיוחד 2,000 דקות שיחה ו- 150 הודעות SMS ב- 500 ש"ח, וכמו כן נאמר לו כי מגיע לו לקבל מכשיר חדש ללא תשלום וכי הוא יקבלו בסניף בתלפיות. הוא קיבל מכשיר חדש בהמלצת הדיילים המקומיים - המליצו לו לקחת M85. לא נאמר לו כי הוא צריך לשלם על המכשיר, אפילו לא נרמז לו על כך והוא לא נשאל מהיכן להוריד את התשלומים. כשראה שחייבו אותו ב- 89.90 ש"ח למשך 36 חודשים (בסה"כ 3,236.40 ש"ח) הוא הזדעזע. הוא מנסה לבטל את העסקה כבר במשך חודש ימים וכל הזמן מעבירים אותו מאחד לשני ללא טיפול.

בכדי להימנע מגניבות טלפוניות יש לקבוע בחוק:

1. אין עסקת אשראי בטלפון אלא רק ע"י חתימה על מסמך המפרט את פרטי העסקה ואיך אפשר לבטלה.

2. יש לקבוע בחוק שהצעת שיווק אינה שלמה אלא אם היא מבוססת על הצעה טלפון, כשהטלפון אינו חסוי ורק אחרי חתימה על מסמך העסקה.

הגיע הזמן שנדאג שעם ישראל לא יאבד את כספו אצל בעלי ערמה. דף הבית של דב פרומן


דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית