דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

חובות שווים לכל

כתם האפליה

אחת האפליות הכואבות שהונצחו, מסיבות פוליטיות, במדינת ישראל המתחדשת היא האפליה בחובת היסוד של כל אזרח בישראל שרות מדינתו, אם בדרך של שירות צבאי (לגברים) ואם בדרך של שירות לאומי (לבנות דתיות שאינו משרתות בצבא).

ציבור שלם, שהפך עם השנים לאוגדות, מקבל פטור אפלייתי ומקפח הזועק לשמיים, בהציבו תהום בין דם לדם, באשר הוא שולח ציבור אחד לשרת ולהילחם - תוך סיכון של הקרבת חיים - והשני יישב שאנן ונינוח.

טיעונים:

לארגומנטציה שנשמעת מן המחנה החרדי, אין כל בסיס הגיוני, אנו האחרונים שנבטל את הערך של לימוד תורה, אך בשום אופן לא נקבלו כמבטל את אקוויוולנטי לשירות צבאי, שהרי אף אחד אינו מטיל ספק בכך שהמציאות שלנו היא מלחמת מצווה, ואליה יוצא אפילו חתן מחופתו.

איננו מדברים על הפתח שבפטור זה להשתמטות אותה מקבלים אלפים - אבל גם אלה ש"תורתם אומנותם" חייבים לשלב את הלימוד בשירות שכן גם הם בבחינת חתן היוצא מחופתו לעזרת העם.

באשר לטענה של אווירה לא צנועה בצבא מדובר לגבי נשים בלבד (לא יהיה כלי גבר על אישה).

ייאמר ברורות: הטיעון של לימוד תורה כשווה ערך לשירות הצבאי אינו אמיתי. הוא הומצא ברוסיה הצארית נגד הליכה לצבא הצאר. הסיבה האמיתית לאי שירות והבחורים החרדיים יודו לך על כך בחדרי חדרים, היא שמדינת ישראל לא הייתה צריכה לקום מלכתחילה, בשל אי היותה נשענת על אדני ההלכה, וככזו - מדוע להקריב חיים עבורה? זהו השורש והטעם המקוריים לבקשת הפטור לבני הישיבות והם נותרו תקפים עד היום. משום כך יש לקטוע עוול מתמשך זה לאלתר.

הציונות הדתית חייבת להתנגד לפטור של 50,000 (לפי העיתונות) בחורים אלה מהצבא. שיעשו "הסדר" או שירות לאומי ושלא יתפרנסו מהציבור כי תשלומים אלה הם גזל הציבור שאין לו תקנה עולמית. דף הבית של דב פרומן


דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית