דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

חוסר אומץ

בעבר עמדו בראש הציונות הדתית מנהיגים בעלי שיעור קומה שידעו שעיקר תפקידם הוא לדאוג שהמדינה תנהג בפרהסיה על פי תורת ישראל כולל מצוות הציונות.

ראשי הציונות הדתית של היום פועלים על פי המגמה השלטת בציבור החילוני - הישרדות.

ע"כ הצטרפו לחבורת החצי-מימדיים שבראשותו של הרב לוי בכדי "לשרוד" ללא צורך בהשקעה מצידם. הציונות הדתית אינה חשובה להם.

חז"ל מביאים: "אם ראית דור שצרות רבות באות עליו צא לבדוק בדייני ישראל שכל פורענות שבאה לעולם לא באה אלא בשביל דייני ישראל (שבת, קלט). אם באות צרות על ישראל - יש לבדוק את מעשי הדיינים.

הרב עובדיה יוסף הביא את כל הצרות על מדינת ישראל במינוי דיינים לא ראויים לבתי הדין הרבניים. רק באחרונה פרסם מבקר המדינה (שאין לחשוד בו כפוליטיקאי) מה שנעשה בבתי הדין הרבניים - שומו שמיים. כיום יש למעלה מ-50,000 אנשים המתכנים "תורתם אומנותם" והמיסים שלנו מפרנסים אותם ואין "פוצה פה ומצפצף" בציונות הדתית.

85% מהדיינים הם חרדים. רובם, כמובן, הוגדרו כ"תורתם אומנותם". לא רק שכל לימודיהם היו על חשבון הציבור, אלא שמעולם לא נתנו תמורה לציבור על כך, כי החרדים מתחנכים על "נטילה" ולא על "נתינה". הם מוכנים רק לקחת ובזה יש להם שותפים - החילונים שמשתפים פעולה בשמחה רבה עם הרב עובדיה יוסף נגד הציונות הדתית.

בזמנו, דרעי הקים את ש"ס וביסס אותה, אלא שהרב עובדיה יוסף סילק אותו מההנהגה. לא בגלל משפטו, אלא בגלל שלא היה מוכן לתת את כל הכיבודים במדינה למשפחת עובדיה-יוסף. מה שנעשה תחת ישי - עתה פועלים למנות את בנו "הלא ראוי" להיות הרב הראשי של ירושלים. כך משפחת עובדיה-יוסף תהיה מסודרת כליל.

אין ספק שהרב עובדיה יוסף הוא גדול בתורה, אלא שספק אם מן הראוי לקבל את פסקיו, מאחר והוא משתמש בידיעותיו כ"קרדום לחפור בו".

ואילו לגבי מינוי רב ראשי לירושלים - יש למנות רב ראשי אשכנזי ורק אחר כך להקים ועד שיבחן מי ראוי להיות רב עירוני ספרדי. הבעיה היא שהחילונים מוכנים לעשות כל דבר לא ראוי בכדי לספק את מאווייו הנסתרים של הרב עובדיה-יוסף. יש לו בעיקר תאווה אחת - לחסל את הציונות הדתית - ולכך יש לו שותפים - החרדים והחד-מימדיים.

יש לאזור אומץ ולהקים מיד בתי-דין אלטרנטיביים (אני מוכן לקחת על עצמי ארגון דבר זה). כל הציבור יבוא אלינו להתדיין. יש להקים קהילות ציוניות נפרדות מהקהילות הקיימות שהן כולן על טהרת ש"ס וחרדים, להקים מועצות דתיות שלנו. המימון לבתי דין יבוא מהמתדיינים. המימון למועצה הדתית יגיע מתרומות הציבור שלנו. העיקר שלא נהיה בקשר עם אלה שפוסקים על-פי השקפה ולא על-פי ההלכה (פס"ד דרוקמן, מסורבות גט). שיתחילו לפרנס את עצמם ולא מכספי המדינה (כספנו). דף הבית של דב פרומן


דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית