דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

שירות לאומי

דווח בעיתונים ששרת החינוך החליטה לעשות שינוי לרעה בנושא שירות לאומי.

כאיש שהגה את רעיון השירות הלאומי המתנדב לבנות דתיות ולחם את מלחמת הציונות הדתית (בתמיכת שרי המפד"ל דאז ד"ר ורהפטיג ז"ל, ד"ר בורג ז"ל והשר חזני ז"ל) להפעיל את השירות הלאומי על בסיס התנדבותי. לשם כך הקמתי את "האגודה להתנדבות בעם" לפני 35 שנים ועמדתי בראשה עד יציאתי לפנסיה.

השרים קול ז"ל מהליברלים העצמאיים והשר שם-טוב שר הבריאות ממפ"מ דרשו להפעיל את חוק השירות הלאומי ואילו שרי המפד"ל קבלו את רעיונותי להפעיל שירות לאומי על בסיס התנדבותי.

השתתפתי בזמנו בישיבת ממשלה בראשות גולדה מאיר ז"ל שהחליטה כדלקמן:

"87 התנדבות נשים פוטרו משירות בטחון מטעמים דתיים

מ ח ל י ט י ם: להטיל על משרדי הבריאות, החינוך והתרבות, הסעד והעבודה להפעיל התנדבות נשים דתיות שפוטרו משירות בטחון מטעמים דתיים, לשירותי בריאות, חינוך וסעד, תוך הבטחת אורח חיים דתי. הפעולה תיעשה תוך שיתוף גורמים מקרב הציבור הדתי.

בראש הפעולה תעמוד אשה דתית.

הפעולה לנסיון למשך שנה. כעבור ששה חודשים יהיה דיווח לממשלה."

השירות הלאומי כיום מתנהל בניגוד להחלטת הממשלה.

א. ההחלטה קובעת שרק בנות שפוטרו משירות בטחון מטעמים דתיים

ע"כ אין "לאגודה שלומית" המפעילה שירות לאומי ללא דתיות רשות להפעיל שירות לאומי.

2. בראש הפעולה תעמוד אשה דתית, כיום בראש האגודה עומד גבר. בזמני עמדה בראש האגודה מרים מאיר ז"ל 3.

4. אפשר להפנות בנות משירות רק לתחומי בריאות חינוך וסעד. כיום כל מוסד בכל תחום שרוצה להקטין הוצאות מפעיל בנות שירות לאומי במקום עובדים תקניים, ועל כך הוא גם גורם לחוסר עבודה. בזמני היתה הנחייה שמוסד שתקן העובדים אינו מלא - לא מקבל בנות שירות לאומי. 5.

לבסוף ההתרוצצות - האגודות כיום מטרתם היחידה לעשות רווחים ולשלם משכורות מכובדות לצמרת (מנכ"ל וכו'). ע"כ הם אינן דואגות כיאות לבנות שירות לאומי, במקום לנהוג כפי שהפעלתי זאת בזמנו שכל הבנות מרואיינות ע"י מפקחי האגודה שהיו מיומנות לנושא והכירו כל מקומות השירות ואח"כ מוצבות לפי בקשתן.

כיום נותנים לבנות שרוצות לצאת לשירות לאומי להתרוצץ בכל הארץ למצוא מקומות שירות כיוון שלאגודות העוסקות בשירות לאומי אין עניין בטובת הבנות אלא בטובת הנהלת האגודות.

אם שרת החינוך רוצה לעשות שינוי שתלמד את הנושא בצורה יסודית ע"י אנשי מקצוע ולא ע"י אלה שעניינם טובת אגודתם הם. דף הבית של דב פרומן


דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית