דף הבית של דב פרומן
עו"ד   דב פרומן

שרות לאומי או שרות אזרחי

בשנות ה-70 אני וחברי המפד"ל דאז חזני ז"ל הרפטיג ז"ל ובורג ז"ל הקמנו את השירות הלאומי. אני דב פרומן העלתי את הרעיון של השרות הלאומי בהיותי יועצו של השר חזני ז"ל בקשנו מהממשלה שתאשר הפעלת שרות לאומי על בסיס התנדבותי כפי שניסחתי זאת בנייר העמדה.

עניין השרות לאומי היה אז חידוש עולמי שאפילו פרופ' מאוניברסיטת וושינגטון בא אלי למשרד כדי ללמוד את הנושא. כמו-כן הגיעה אלי מנהלת אגף שיקום נוער מעיריית ניו יורק והזמינה אותי לארה"ב כדי שאארגן שם "שרות לאומי" לנוער מנותק והסברתי לה שפעילות זו לא מתאימה לנוער מנותק מאחר ושרות לאומי מתבסס על ערכים דבר החסר לנוער מנותק ואותה בעיה קיימת גם היום. "שרות לאומי או שרות אזרחי" זה לא עניין של סיסמה אלא קובע מהות האם מדובר ב"כוח נטילה" או ב"כוח נתינה" המושג שרות לאומי הוא מושג ערכי שאדם מתנדב לטובת המדינה האדם מגיע עם "כוח נתינה" ואילו שרות אזרחי מציין אדם שבא עם "כוח נטילה".

בזמני בכל תחילת שנה הייתי מכנס את בנות ה"שרות לאומי" ומשוחח עימהן על חשיבות "כוח הנתינה" מפני שבת עד שהגיעה ל"שרות לאומי" הייתה בבחינת "כוח נטילה" ההורים דואגים לכל צרכיה ומכאן היא מתחילה דרך חדשה עם מושגים חדשים שמחנכים אותה לעזרת הזולת לתת מעצמה לזולת ומכאן המשך חייה היא לומדת איך מעניקים גם לבעלה לילדיה ולסביבה ערכים נעלים אילו. אפשר להקנות לבנות רק אם הם מתנדבות ויודעות את ערך "כוח הנתינה".

אחד הבעיות הגדולות כיום זה שקמו הרבה אגודות לשרות הלאומי שמטרתם רק כדי לצבור הון ע"ח הבנות ואין להם ערכים להשתית על הבנות הצעירות בתחילת הדרך וגם לא דאגה היכן הבנות ישרתו דבר הגורם לבנות להתרוצץ ולחפש לשרת במקום שנותנים מה יותר ואין להן את "כוח הנתינה" שעליו היה מושתת ה"שרות הלאומי". המושג "שרות לאומי" זו לא סיסמה אלא ערך למעשים נשגבים שהבנות עושות עם אנשים נצרכים וחבל מאוד שעיוותו את המושג הנעלה שאני השתתי בזמנו וגרמו לבנות לעשות שרות אזרחי רק כדי לקדם את עצמם ולהתפרנס מזה.

כדאי מאוד לחזור לשורשים ל"שרות לאומי" ערכי כפי שהיה אם לא "השרות האזרחי" יביא להתנדפות של השרות הלאומי וחבל מאוד.

"ויפה שעה אחת קודם..."

דב פרומן, ירושלים דף הבית של דב פרומן

דב פרומן, עו"ד ונוטריון

רח' שמאי 15, ירושלים 94631

טלפון: 02-6256995

פקס: 02-6248050

דוא"ל: froman@bezeqint.net

בחזרה לדף הבית